Architektura sali konferencyjnej Projektowanie akustyczne Projektowanie dekoracji wnętrz sal konferencyjnych
1. Przegląd projektu
Ten plan przyjmuje salę konferencyjną o powierzchni budynku około 176,1㎡, wysokości około 3 metrów i kubaturze wewnętrznej około 530 m³ jako przykład wyjaśniający architektoniczny plan projektu akustycznego sali konferencyjnej.
Głównym wymaganiem akustycznym w sali konferencyjnej jest zapewnienie wyraźnych dźwięków mowy.Wymaga to ścisłej kontroli czasu pogłosu (zwłaszcza czasu pogłosu niskich częstotliwości) w sali konferencyjnej, a kontrola czasu pogłosu niskich częstotliwości jest stosunkowo trudną sprawą w dziedzinie akustycznej, którą można zastąpić niedekoracyjnymi profesjonaliści.
Wymagania projektowe
Zgodnie z normą krajową „Kodeks architektonicznego projektowania akustycznego teatrów, kin i sal konferencyjnych” oraz proponowanymi wskaźnikami akustycznymi i środkami akustycznymi, poprzez obliczenia projektowe w celu kontrolowania różnych parametrów, eliminowania różnych wad i poprawy jakości wewnętrznego środowiska akustycznego powierzchni, aby zapewnić normalne użytkowanie funkcjonalnych pomieszczeń.Spraw, aby projekt dekoracji wnętrz osiągnął efekt zarówno piękny, jak i praktyczny.
Cele projektowe:
1) Przestrzeń wewnętrzna uzyskuje odpowiednią charakterystykę czasu pogłosu i częstotliwości pogłosu, a czas pogłosu średniej częstotliwości jest kontrolowany w zakresie 1,0 s w warunkach pełnego pola, aby uzyskać dobrą jakość dźwięku i czystość głosu.
2) Defekty akustyczne, takie jak ciche fale stojące, trzepotanie echa i wielokrotne echa.
2. Podstawowe parametry projektowania akustycznego
2.1 Czas pogłosu
Czas pogłosu T60 odnosi się do czasu potrzebnego do obniżenia poziomu ciśnienia akustycznego o 60 dB po tym, jak źródło dźwięku w pomieszczeniu przestanie wydawać dźwięk po osiągnięciu przez pole akustyczne w pomieszczeniu stanu ustalonego.Jest to jeden z najważniejszych obiektywnych wskaźników oceny jakości dźwięku w pomieszczeniu.
Wzór obliczeniowy T60 to:
Wśród nich średni współczynnik pochłaniania dźwięku w pomieszczeniu:
V—objętość pomieszczenia, m³;
S — całkowita powierzchnia wewnętrzna, m²;
α — średni współczynnik pochłaniania dźwięku w pomieszczeniu;
m – współczynnik tłumienia dźwięku w powietrzu (M-1);
Si — powierzchnia każdej części pokoju, m²;
αi – współczynnik pochłaniania dźwięku odpowiadający Si;
Nj — liczba osób lub przedmiotów, m²;
αj — współczynnik pochłaniania dźwięku odpowiadający Ni.
Długość czasu pogłosu bezpośrednio wpływa na efekt odsłuchu.Jeśli czas pogłosu jest zbyt długi, wpłynie to na klarowność odsłuchu i może powodować wycie w systemie nagłośnienia i nie sprzyja wzmocnieniu transmisji dźwięku przez system nagłośnienia.Jeśli jest zbyt krótki, dźwięk stanie się suchy, słaby i nienaturalny, co wpłynie na normalną zdolność człowieka do rozróżniania dźwięku.W tym celu należy rozsądnie rozmieścić materiały dźwiękochłonne, tak aby krzywa charakterystyki częstotliwości była zasadniczo płaska, aby uzyskać odpowiedni czas pogłosu.
2.2 Hałas tła (RN)
Hałas środowiskowy obejmuje głównie hałas środowiskowy na zewnątrz budynku i hałas środowiskowy wewnątrz budynku.
Hałas środowiskowy na zewnątrz budynku obejmuje: hałas uliczny, hałas fabryczny, hałas budowlany, hałas biznesowy, hałas życia społecznego itp.
Hałas środowiskowy w budynku obejmuje: pompownię, maszynownię klimatyzacyjną, windę i inne pomieszczenia techniczne, hałas przepływu ludzi w holu i korytarzach oraz hałas uderzeniowy podłogi generowany przez działania personelu wyższego poziomu itp. .
2.3 Brak wad jakości dźwięku, takich jak rezonans o niskiej częstotliwości i podbarwienie dźwięku
Echo trzepotania to seria bezpośrednio następujących po sobie impulsów odbitych, wywołanych tym samym pierwotnym impulsem.Zjawisko trzepotania echa jest łatwo generowane między równoległymi powierzchniami.
Skupienie akustyczne oznacza, że dźwięk po odbiciu od wklęsłej powierzchni łuku jest skupiany w jednym miejscu, co skutkuje nierównomiernym rozkładem pola dźwiękowego.Wklęsła ściana łuku jest bardzo łatwa do wytworzenia zjawiska ogniskowania dźwięku.
W celu poprawienia efektu odsłuchowego sali konferencyjnej konieczna jest nie tylko kontrola czasu pogłosu w sali, ale także wyeliminowanie defektów akustycznych, takich jak skupienie dźwięku i trzepotanie echa, tak aby głos w sali był wyraźny i pole dźwiękowe jest jednolite.
3. Analiza akustyczna miejsca
1. Objętość sali konferencyjnej wynosi 528 m³, co bardzo łatwo generuje echa i wielokrotne echa, powodując zamglenie słuchu ludzi.
2. Długość wynosi 17,5 m, swobodna ścieżka dźwiękowa jest zbyt duża i łatwo jest wytworzyć echo.
3. Miejsce jest prostokątne, z równoległymi ścianami, a pomiędzy równoległymi ścianami mogą powstawać echa wibracyjne.
4. Sufit pomieszczenia jest równoległy do dachu i łatwo jest utworzyć wiele odbić równoległych do płytek podłoża.Powyższe zjawiska spowodują defekty akustyczne w lokalu i wpłyną na efekt odsłuchowy publiczności.Materiały akustyczne muszą być odpowiednio zainstalowane, aby poprawić i wyeliminować wady akustyczne.
4. Propozycja akustyczna
ściana
Główne wymagania funkcjonalne sali konferencyjnej: głównie na konferencje;w celu poprawy jednorodności pola akustycznego w pomieszczeniach, zapewnienia klarowności mowy w pomieszczeniach oraz wyeliminowania defektów akustycznych, takich jak echa w pomieszczeniach, echa wielokrotne i echa trzepoczące, do osiągnięcia celu zostaną wybrane materiały dźwiękochłonne o silnym pochłanianiu dźwięku kontrolowania krótkiego czasu pogłosu.
Aby rozsądnie kontrolować czas pogłosu w sali konferencyjnej, zachować efekt projektu dekoracji, wyeliminować nieodłączne wady akustyczne budynku i poprawić jednorodność pola dźwiękowego spotkania, w sali konferencyjnej należy kompleksowo rozmieścić różne materiały do dekoracji akustycznej, a kształty i specyfikacje tych materiałów powinny być ściśle kontrolowane., kąt instalacji i metoda instalacji.
Zaleca się montaż na ścianie paneli dźwiękochłonnych klasy E o grubości 90 mm, a wysokość montażu to 3m.Echo wibracyjne i wielokrotne echa na równoległej ścianie są eliminowane poprzez pochłanianie dźwięku przez ścianę.
5. Efekt projektowy
6.1 Dekoracja jest piękna i elegancka, a wrażenia wizualne wygodne i dobre.
6.2 Materiał dźwiękochłonny nie jest zanieczyszczony pyłem z cząstek włókna szklanego, nie jest zanieczyszczony formaldehydem i spełnia wymagania ochrony środowiska dotyczące jakości powietrza w miejscu.
6,3 ma dobre brzmienie.Oznacza to, że niskie, średnie i wysokie tony są umiarkowanie zrównoważone.
6.4 Dźwięk odsłuchowy w lokalu jest stosunkowo wyraźny, bez wad jakości dźwięku, takich jak podbarwienia.
6.5 Po realizacji projektu środowisko akustyczne i środowisko wewnątrz obiektu będą odpowiednie, spełniające wskaźnik czasu pogłosu w całym polu i spełniające normę krajową.
7. Opis
Środki zapewniające zgodność projektowanego efektu pochłaniania dźwięku z normami projektowymi to:
1) Ten schemat jest symulowany, analizowany i obliczany na podstawie określonych materiałów akustycznych, a efekt projektowy można osiągnąć tylko poprzez ścisłe przestrzeganie parametrów akustycznych materiałów akustycznych, na których opiera się projekt.W przypadku wymiany nowych architektonicznych materiałów akustycznych przed użyciem muszą one zostać ocenione przez inżynierów akustyków architektonicznych;
2) Jakość konstrukcji powinna być surowa i dokładna.W trakcie budowy konstrukcja musi być prowadzona zgodnie z parametrami akustycznymi materiału potwierdzonymi w projekcie.W przypadku jakichkolwiek zmian należy poinformować inżyniera akustyka, a jego wymiana może nastąpić dopiero po rozliczeniu i potwierdzeniu.
8. Pięcioetapowy proces serwisowy
01. Zrozum potrzeby klientów
Pierwszym krokiem jest zrozumienie potrzeb klienta (dane dostarczone: wideo na miejscu, dokładne rysunki CAD na miejscu, styl, który lubi klient)
02. Planowanie układu samolotu
Drugim krokiem jest zaplanowanie układu, po zatwierdzeniu modyfikacji (opłata: kaucja za projekt)
03. Dostosowanie projektu schematu
Trzecim krokiem jest dostosowanie projektu schematu (produkcja renderów i oprogramowania symulacyjnego) oraz potwierdzenie modyfikacji (opłata: ostateczna płatność za schemat projektowy i kaucja za projekt budowlany)
04. Rysunek projektu budowlanego
Czwarty krok to wykonanie profesjonalnego dokowania maszyn, urządzeń, p.poż., wody i energii elektrycznej itp. oraz sporządzenie rysunków konstrukcyjnych (opłata: płatność końcowa za projekt budowlany i kaucja budowlana)
05. Nadzór na budowie
Piąty krok to kontynuacja prac na budowie i faktyczne modyfikacje i dostosowania – budowa jest zakończona.